Передача і збереження велетенських об'ємів інформації - одне з головних досягнень людської цивілізації за весь час її існування.
Ерудиція - глибина, блиск і широта, яка виникає в результаті освіти і систематичного читання і осмислення літературних джерел.
Людина - ерудит обов'язково освічена, але освічена людина - не обов'язково ерудит.
Критична відмінність в тому, що людина-ерудит прагне здолати свою неписьменність, тоді як просто освічена людина не бачить в цьому особливої гідності.
Людина-ерудит вникає в конкретні теми безпосередньо через книги і дослідження, а не з курсів навчання по предмету. Людина-ерудит має додаткові знання у більшій області закритої інформації, має глибші і тісніші відношення з літературою по предмету і ширший інтелектуальний горизонт.
Підвищення ерудиції призводить до розширення знань в самих різних напрямках і наукових дисциплінах, що саме по собі вже корисно для будь-якої людини, орієнтованої на розумовий розвиток і особове зростання.
Але є ще одно унікальний наслідок розвиненої ерудиції : колекціонування знань з різних джерел дозволяє їх порівнювати між собою, зіставляти і критично оцінювати.
Людський розум - складна структура, що складається з декількох компонентів. Ерудиція і інтелект є одними з основних серед них. Ерудиція, як продукт пам'яті, відбиває здатність людини засвоювати інформацію і відтворювати її.