Булава, пернач — символ військової влади, якою наділяється гетман.
У сучасному розумінні булава для українців не тільки історичний різновид зброї, а передусім символ влади та мужності казаків, так само національний символ. З простої зброї вона пройшла довгий шлях спочатку ставши гетманським клейнодом, а далі і символом президентської влади в Україні
Булава — один із найдавніших різновидів зброї. Скозь повіки, що пройшла, сьогодні булава є однозначним символом влади та великої сили.
Пернач — по суті булава, з навареними на навершенні металевими пластинами (пер'янди). Кількість пластин могла бути різною, від декількох штук до декількох десятків. Найпоширеніший варіант пернача був шестерні — пернач із шістьма пір'ям. Колодка пернача по всій довжині має кільцеподібні валики, вони слугують гардою й опорою для рук. Кінці пернача можуть закінчуватися гострими наконечниками.
Найширше поширення пернач отримав у казаків і використовувався як символ влади. До початку громадянської війни 20 століття (1917-1922 р.) пернач був символом влади округла.
Упродовж усієї української історії символами влади слугували унікальні історичні реліквії, які передавалися в спадок.
Введення символів президентської влади в Україні має свою історію. Вперше це питання було підняте в березні 1999 року. Вступ у посадуміра було вирішено обставити новими повсякденними діями. З огляду на історичні традиції функціонування символів влади в Україні фахівцями було запропоновано розширити перелік символів друком і булавою.
Булава президента України виготовлена з позолоченого срібла. Колодка та верхівка Булави Президента України прикрашені декоративним орнаментом і обладнані дорогоцінним камінням. Футляр для булави виготовлений із червоного дерева, прикрашений рельєфним зображенням малого Державного
Герба України з жовтого металу.
- Матеріал: мідь, срібло, золото
- Розміри, мм: 670x515x80